Recenzja gry planszowej “Ale cyrk!”
Data wydania: 2018
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: ok. 15 min
Sugerowany wiek: 6+
Wydawca: Granna
Gwar, gromkie oklaski i salwy śmiechu, biegające po scenie zwierzęta czy różnorodne układy akrobatyczne. Na ten widok nie jeden zakrzyknął z zachwytem: ale cyrk! Nie ma tutaj znaczenia, czy widowisko, jakim jest cyrk darzymy sympatią, czy też postrzegamy przez pryzmat własnych zastrzeżeń, z pewnością nikt nie odmówi cyrkowi żywych barw, dynamiki i precyzji wykonywanych akrobacji. To właśnie główne punkty zaczepienia wykorzystane przez wydawnictwo Granna, do stworzenia zręcznościowej gry dla dzieci pt „Ale cyrk!” Nasza ekipa ochoczo pochyliła się nad tym tytułem, a o wrażeniach z rozgrywki przeczytacie już w dalszej części wpisu.
Ogólny zarys
Ostatnie minuty przed oczekiwanym widowiskiem upływają niecierpliwie. Stopniowo da się słyszeć grającą wesoło muzykę, światła mienią się różnorodnością barw, a prowadzący widowisko serdecznie wita wszystkich obecnych. Dzieci siedzące w pierwszym rzędzie nerwowo podskakują i z fascynacją oczekują pierwszego bohatera dzisiejszego wieczoru. Roześmiany klaun rozbawia wszystkich do łez. Wesoła foka żwawo podbija kolorową piłkę, a akrobatka żongluje dynamicznie. Rozbrykana małpka przebiega po scenie, a za nią udomowiony, zmotoryzowany niedźwiedź rozbraja wszystkich. Wisienka na torcie to śmiałek zaglądający do paszczy lwa, który wzbudza dreszczyk emocji nawet u najbardziej nieustraszonych. Wewnątrz wesołego cyrkowego namiotu panuje wrzawa, gromkie oklaski przeplatają się z salwami śmiechu, a wszystko miesza się z zapachem ciepłego słonego popcornu. Tak właśnie wyobrażam sobie cyrkowe widowisko, które Marco Teubner oddał w nasze ręce pod postacią tytułu, „Ale cyrk!”. Teraz to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność powodzenia widowiska, a precyzja i zręczność będą naszym kluczem do sukcesu. Podczas rozgrywki otrzymujemy do dyspozycji drewniane, solidne i ładnie wykonane klocki różnych rozmiarów i kształtów, które przedstawiają kolorowe postacie cyrkowe. Nasze widowisko będzie rozgrywało się na 3 barwnych arenach. Dodatkowo w pudełku z grą znajdziemy również karty z układami akrobatycznymi, których odtworzenie będzie przybliżało nas do zwycięstwa.
Zasady gry
Głównym celem do osiągnięcia w grze „Ale Cyrk!” jest jak najszybsze wykonanie 7 nietypowych akrobacji cyrkowych. Rozgrywka przeznaczona jest dla 2-4 osób, a rozpoczyna zawsze najmłodszy z graczy. Każdy gracz otrzymuje na rękę 4 niepowtarzalne karty z układami akrobatycznymi, jego zadaniem jest odtworzenie ich przy użyciu kolorowych aren cyrkowych i drewnianych postaci cyrkowców. Każdy z graczy w swojej turze ma do wykonania jeden ruch, który może zużyć na tworzenie pionowej piramidy cyrkowców na określonej arenie, czy też przekładanie elementów już biorących udział w grze z jednej areny na drugą. Może się okazać, że czasem gracz będzie zmuszony przenieść jednocześnie kilka klocków cyrkowców stojących jeden na drugim- zdecydowanie jest to moment przyspieszonej akcji serca, a skupienie sięga zenitu, bo w przypadku strącenia klocka z wieży gracz traci aktualną kolejkę, zburzone klocki wracają do puli stojącej poza arenami i dodatkowo gracz traci jeden ze zdobytych punktów. W dowolnym momencie gry, gdy gracz zorientuje się, że spełnia warunek podany na jednej z posiadanych kart układu akrobatycznego, powinien zakrzyknąć głośno: „Ale cyrk!” a kartę spełnionego warunku położyć odkrytą przed sobą- symbolizuje ona zdobyty punkt.
Podsumowanie i ocena
„Ale cyrk!” to przede wszystkim lekka gra familijna. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna i szybka- zamyka się w ok. 20 minutach. Jak podaje twórca, tytuł przeznaczony jest dla graczy od 6 lat, a z naszych obserwacji wynika, że już nawet 3-letnie dziecko potrafi z pomocą rodzica zaangażować się w rozgrywkę usiłując odtwarzać akrobatyczne układy ze skupieniem, a przede wszystkim świetnie się przy tym bawiąc i z niekrytą satysfakcją wykrzykiwać „Ale cyrk!” w momencie punktowania. Osobiście zaliczam ten tytuł, jako grę wartą wpisania na listę pierwszych planszówek, które zaserwujemy naszym dzieciom w młodym wieku żeby rozbudzić w nich planszówkowego bakcyla, a dodatkowo dzieci mogą z powodzeniem wykorzystać elementy gry jako zabawkę. Samo wykonanie gry jest bardzo solidne – drewniane klocki z barwnymi postaciami łatwo wpadają w oko maluchom, a przy okazji nie ulegają zniszczeniu przy 1,2 czy też 30-stym upadku na podłogę. Jak przystało na familijny tytuł dla młodszych graczy negatywna interakcja jest tutaj zminimalizowana – jedyne co możemy zrobić, to mniej lub bardziej świadomie pokrzyżować plany współgraczy usiłując stworzyć własną piramidę akrobatów. W trakcie rozgrywki dziecko ćwiczy spostrzegawczość oraz zręczność. Zasady gry są bardzo proste i szybkie do wytłumaczenia, a sama instrukcja to zaledwie 4 strony z wyjaśnieniami obrazkowymi, co docenią wszyscy mniej lub bardziej zafascynowani grami planszowymi. Żywotności grze dodałby wariant zaawansowany ze zróżnicowaną punktacją za bardziej złożone układy klocków, jakie musimy stworzyć. Jeden punkt za każdy układ niezależnie od ilości elementów czy stopnia skomplikowania sprawia, że momentami gra jest bardzo nierówna. Jeśli chodzi o cenę tego tytułu to oscyluje on w przeciętnym przedziale, pomimo, że jak na grę planszową pudełko nie poraża obfitością elementów. Biorąc również pod uwagę ceny dostępnych na rynków zabawek dla mniejszych dzieci i fakt, że posiada ona również takie zastosowanie cena jest bardzo przystępna.
Spotkałem się z opinią porównania wśród dorosłych współgraczy gry „Ale cyrk!” do „Jengi” w wersji junior. Osobiście nie będę polecać tego tytułu zaawansowanym graczom, nawet w formie przerywnika poważniejszego tytułu, ponieważ jego złożoność jak i temat przewodni w moim odczuciu będą satysfakcjonowały wyłącznie dzieci – im zapewni wiele emocji.
Ocena: 7/10
Plusy:
- Solidne i ładnie wykonane klocki cyrkowców, możliwe również do wykorzystania jako zabawki dla dzieci;
- Gra umożliwia doskonalenie skupienia i zręczności przez dziecko;
- Przystępna cena;
Minusy:
- Układy na kartach mogłyby być zróżnicowane punktowo;
- Mimo szerokiego przedziału wiekowego, skierowana głównie do dzieci;