Nie ma co kryć, że wielu ludzi obecnie interesuje się grami planszowymi, a wśród nich można spotkać najróżniejsze charaktery. Zdarzają się osoby bardzo zaangażowane w rozgrywkę i takie, które jak najszybciej chcą odbębnić daną partię, aby zająć się czymś innym. Wielu z nich może działać na nerwy i sprawić, że pomyślimy dwa razy zanim ponownie usiądziemy z nimi do stołu. Na podstawie swojego własnego doświadczenia postanowiłem wyodrębnić 10 typów graczy, którzy szczególnie dają się we znaki podczas każdego spotkania przy planszówkach, a przez to zapadają w pamięć. Wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób, zupełnie przypadkowe 😉
1 Podjadacz
Większość spotkań przy grach trwa dłużej niż godzinę czy dwie. W takich sytuacjach idealnie sprawdzają się słone przekąski i napoje, które pomagają zakończyć rozpoczętą partię. Nie ma w tym nic złego do czasu kiedy nie spotkamy osoby, która podczas podjadania, będzie też dotykać elementów naszej gry. Spotkanie z tłustymi paluchami może odcisnąć stałe piętno na kartach, szczególnie tych bez koszulek ochronnych. Warto więc docenić to, że ktoś zaprosił nas do zabawy i pozwolił korzystać z gry, na którą wydał niemałe pieniądze. Postarajcie się o papierowy ręcznik, bądź poproście taką osobę, żeby na czas posiłku zrobiła sobie przerwę w rozgrywce.
2. Ignorant
Każdy z nas zapewne miał do czynienia z graczem, który mimo wielokrotnie powtórzonych zasad, wciąż będzie narzekał i powtarzał coś w stylu: “ja nie rozumiem”. Jasne jest to, że nie wszyscy przyswajają reguły w jednakowym tempie, szczególnie kiedy to ich pierwszy kontakt z danym tytułem. Tłumaczący zasady zwykle musi wykazać się zrozumieniem i cierpliwością. Ciężko jednak wytrzymać z kimś kto ciągle zadaje te same pytania i wraca do omówionych kwestii. Jeśli wiesz, że jesteś taką właśnie osobą, to postaraj się robić notatki, bądź dzień wcześniej zapoznaj się chociażby pobieżnie z zasadami gry.
3. Rozpraszacz
“Widzieliście ten nowy serial?”, “Gdzie w tym roku jedziecie na wakacje?”, “Słyszeliście o tej restauracji w śródmieściu?” Nie mam nic przeciwko rozmowom, czy żartobliwym wtrąceniom podczas gier, jednak spotkanie z rozpraszaczem to zupełnie inna sprawa. Człowiek, który za cel spotkania obrał sobie skupienie uwagi pozostałych na wszystkim poza tym co w danym momencie robimy, czyli na grze. Szczególnie tyczy się to tytułów, w których wczuwanie się w klimat jest nieodłącznym elementem rozgrywki. Skutek jest taki, że sam rozpraszacz, jak i inni gracze niewiele wynoszą z tego spotkania.
4. Pośpieszacz
Śpieszy się choć zapewne sam nie wie gdzie. Przyszedł na spotkanie planszówkowe tylko po to, żeby udowodnić innym, że gra jest ciekawa jedynie w momencie, kiedy on wykonuje swój ruch. Narzeka i pogania innych, aby najlepiej spasowali swoją turę i przekazali inicjatywę jemu. Wyjątkowo irytujący typ w całej galerii osobowości. Zdecydowanie zalecam unikanie kontaktu, szczególnie w okolicznościach kiedy siadacie po raz pierwszy do jakiegoś tytułu. Skrzętnie wykorzysta Waszą nieznajomość zasad, bądź fakt że wolicie pomyśleć dłużej nad swoją kolejką.
5. Awanturnik
Pamiętasz tego gościa, który nie potrafił pogodzić się z porażką, a w momencie kiedy zdobywałeś przewagę piana rzucała mu się na usta? To właśnie awanturnik! Gracz, który zrobi raban z powodu tego, że to Ty właśnie grasz czerwonymi pionkami, a nie on. Ciężki do rozegrania jakiejkolwiek partii. Warto mieć w pogotowiu instrukcję, bowiem będziecie sprawdzać, każdą nieścisłość byle tylko uspokoić furiata. Wieczór pyskówki i zszarganych nerwów gwarantowany!
6. Filozof
W towarzystwie tego typu gracza potrzebne będą duże zapasy kawy i energetyków. Specjalnością filozofa są długie i monotonne partie. Kiedy nie zna zasad sprawa wygląda jeszcze gorzej. Rozważa tysiące możliwości w czasie swojej kolejki, dywaguje, a czasem ucieka nawet w inne tematy. W tym ostatnim może nawet przypominać rozpraszacza. Jeśli liczycie na ciekawą i dynamiczną rozgrywkę to darujcie sobie. Filozof to raczej urodzony szachista, choć i w tej grze potrafiłby zanudzić swojego oponenta.
7. Poza grą
Jeśli planujecie klimatyczne spotkanie RPG, grę która fabularnie przenosi Was w dane miejsce i czas, a Wy przyjmujecie na siebie określone role to… nie zapraszajcie jego! Typ gracza, który zupełnie nie czuje klimatu gry. Jego rola sprowadza się do mechanicznego odklepywania rund i przerzucania kostki. Kiedy czytacie fabularne fragmenty na kartach, bądź staracie się wprowadzić coś z klimatu gry, on ostentacyjnie poziewuje. Skupiony wyłącznie na mechanice i jak najszybszym zwycięstwie. Nie jest to negatywny rodzaj gracza, jednak lepiej zasiadać z nim do tytułów, które skupiają się na liniowym przejściu od startu do mety.
8. Ogarniacz
Bycie ogarniaczem to chyba jedna z najbardziej parszywych ról, jakie mogą się przytrafić. Jest on w gruncie rzeczy jedyną osobą, która zna zasady gry, a jeśli coś komuś umknęło to jak najszybciej stara się to wyjaśnić. Można poznać go po tym, że nie ma czasu wyjść do łazienki i więcej czasu spędza na przeglądaniu instrukcji, niż na wspólnej zabawie. Jest de facto odpowiedzialny za wszystko od momentu rozłożenia planszy do końcowego podliczenia punktów. Podczas kiedy inni świetnie się bawią, on gorączkowo stara się aby wszystko przebiegło zgodnie z regułami. Bez niego gra nie mogłaby się odbyć, lecz on sam niewiele wynosi ze wspólnego spotkania.
9. Nieprzekonany
Gracz, który chciałby zagrać razem z Wami, ale sam jeszcze nie wie czy to mu się podoba. Osoba, której znajomość gier stanęła na Monopoly i w pamięci utkwiły jej te wszystkie przykre momenty kiedy wszedł na pole z hotelem przeciwnika. Z reguły nowicjusz, którego ciągnie do planszówek, jednak nie miał jeszcze okazji zapoznać się ze współczesnymi tytułami. Podchodzi do całej sprawy ostrożnie, a naszym zadaniem jest go nie spłoszyć rzucając na stół 40-stronicową instrukcję i wysypując setki elementów. Krok, po kroku wprowadźmy go w świat gier zaczynając od lekkich produkcji, ale też polecając bardziej złożone opcje.
10. Oszust
Chyba nie trzeba tutaj długo opisywać tego osobnika. Gracz, który nigdy nie gra fair, a najczęściej jeszcze oskarża innych o oszustwo kiedy coś mu nie wychodzi. Bardziej niż na grze należy skupić się na obserwowaniu jego ruchów, pilnować jak małe dziecko. Każde zwycięstwo tego gracza powinno wzbudzać podejrzenia. Może gdyby wkładał połowę tego zaangażowania w grę co w próby przechytrzenia innych miałby jakiekolwiek szanse na wygraną. Osobiście odradzam grę z ludźmi co do, których uczciwości mamy jakiekolwiek zastrzeżenia. Psuje to całą zabawę i wzbudza niepotrzebną frustrację.
Jedna odpowiedź na “10 typów graczy, których możesz spotkać grając w planszówki”