Wielu z Was zapewne ma ten dylemat kiedy zastanawia się nad zakupem pierwszej gry planszowej. Często szuka się ciekawego tytułu, przy którym moglibyśmy spędzić wolne popołudnie razem z rodziną, czy znajomymi. Kupowanie gry wydawałoby się całkiem proste, w końcu na rynku jest tyle dostępnych pozycji. Ceny gier są jednak stosunkowo dość wysokie. Średnio wynoszą one około 150-200 zł. a to może przerastać możliwości finansowe niektórych osób. Tym bardziej, warto świadomie podejmować decyzje o zakupie nowej planszówki.
Kupowanie gier, nie różni się wiele od zakupu nowego auta, czy sofy do salonu. Najlepiej gdyby trafiała w nasze gusta, a zarazem była funkcjonalna (przekładając na język graczy: aby cechowała się ciekawą mechaniką i była re-grywalna). Fani gier po wejściu do sklepu z planszówkami mogą czuć się nieco zdezorientowani. Podobnie, jak kobieta która szuka nowych butów, czy sukienki. Wchodząc do sklepu widzi przepych, mnóstwo dostępnych rozmiarów, kolorów i krojów. Po przymierzeniu wszystkich możliwych, decyduje się na tę która najlepiej jej pasuje, a zarazem nie zrujnuje budżetu. Wybierając grę planszową, często nie mamy komfortu przetestowania danego tytułu, możemy jedynie posiłkować się recenzjami w Internecie, które są w dużej mierze subiektywne i dają jedynie częściowy ogląd na sprawę. Co więcej, nikt nie gwarantuje nam, że oczekiwana satysfakcja, jaką mieliśmy podczas oglądania recenzji, przełoży się na tę samą radochę podczas rozgrywki. Sposobem na przetestowanie tytułu, może być udanie się do lokalu z planszówkami w naszej okolicy, jeśli taki się znajduje. Takie miejsca zwykle oferują wiele popularnych tytułów i być może sięgniemy po jakiś, który wkrótce potem dołączymy do naszych prywatnych zbiorów. W takim momencie mamy okazję rozegrać kilka partii i dobrze zastanowić się czy dana gra nam odpowiada. Dobrym pomysłem jest również zapoznać się z instrukcją do tytułu, w który celujemy (większość z nich można znaleźć w Internecie). Być może zasady okażą się zbyt skomplikowane lub mechanika rozgrywki zupełnie mija się z naszymi oczekiwaniami.
Większość z nas, jeśli nie wszyscy decyzje zakupowe “podejmuje oczami”. Marketingowcy doskonale o tym wiedzą, dlatego swoje produkty wkładają w miłe dla oka opakowania. Tyczy się to również gier planszowych. Wiele z nich zawiera piękne pudełko, które chcemy przygarnąć do domu, jak zbłąkanego szczeniaczka. Pytanie tylko, czy ten nowy nabytek ma równie ciekawe wnętrze. Poczekajmy więc i ochłońmy kiedy już nasycimy nasz wzrok, zwróćmy uwagę bardziej na jakościowe aspekty gry. Nie przeczę, że szata graficzna ma duże znaczenie i pozwala nam czerpać więcej satysfakcji z nowo nabytego tytułu. W naszej zakupowej hierarchii wartości, nie stawiajmy jednak tego elementu na pierwszym miejscu. Często nowe gry wabią nas tym, że bazują na fabule naszej ulubionej książki, gry wideo, czy filmu. Popularność pierwotnej produkcji, może jednak nie korespondować, z jej wersją planszową, a to prowadzi do częstych rozczarowań.
Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze nowego tytułu jest jego re-grywalność. Coś co według mnie pozwala uniknąć dysonansu zakupowego, bowiem jeśli często będziemy sięgać po wybrany tytuł, to będziemy mieli poczucie tego, że dobrze wydaliśmy nasze pieniądze. Niektóre gry bazują na systemie scenariuszy, które przy częstszym graniu sprawiają że cała produkcja staje się przewidywalna, a tym samym tracimy ochotę i radość z kolejnych partii. Upewnijmy się czy tytuł, w który celujemy można rozgrywać wielokrotnie i czy unikniemy powtarzalności, a każde nasze następne spotkanie przy planszówce będzie się znacząco różnić od poprzedniego.
Przy wyborze gry planszowej zwróćmy uwagę na to, czy ktoś z naszych znajomych będzie chciał do niej usiąść razem z nami. Często duże gry strategiczne, czy RPG bazują na liczbie graczy od 3 w górę i wielu godzinach spędzonych przy stole, a na to zwyczajnie nie każdy ma ochotę i czas. W przypadku mniejszych tytułów, może dojść do sytuacji, że nasi znajomi szukają ambitniejszych pozycji, a proste, nieskomplikowane planszówki szybko im się znudzą. Nikt nie chciałby widzieć jak gra na którą przeznaczył spore pieniądze kurzy się na półce, dlatego przez zakupem porozmawiajmy z potencjalnymi graczami w naszym otoczeniu i upewnijmy się czy byliby zainteresowania daną grą. Warto tu wspomnieć również o miejscu i czasie, ponieważ bardziej złożone tytuły zajmują średnio od 2 do 3,5 h jeśli wszyscy dobrze znają zasady. Zastanówmy się, czy będziemy w stanie raz na jakiś czas wygospodarować okienko czasowe, żeby usiąść do wspólnej gry. Co więcej ważne jest też miejsce gdzie będziemy mogli umiejscowić planszę, karty, figurki i wszystkie inne elementy. Do tego najlepiej nadaje się stół o wymiarach 160X90, upewnijmy się, że takie miejsce znajdzie się w naszym domu lub w dostępnej lokalizacji.
Zanim sięgniemy po kolejną pozycję, pomyślmy najpierw, czy posiadane w kolekcji gry poznaliśmy wystarczająco dobrze. Być może warto powrócić do dawno zapomnianych tytułów, zanim zagłębimy się w coś nowego. Często wiedzeni pokusą nowego zakupu, zapominamy, że nasz zbiór posiada jeszcze nieprzerobione tematy, które warto dostatecznie poznać. Gry planszowe to spora inwestycja, dlatego doradzałbym rozwagę, przed dokonaniem nowego zakupu.
To chyba wszystkie rady, jakie ze swojego doświadczenia mogę Wam udzielić. Jak widać jest wiele sposobów, które pomogą nam podjąć decyzję o zakupie. Czasem jednak to co przekona nas najbardziej to komentarze, czy opinie osób które nabyły już daną produkcję i mogą szczerze wyrazić swoje zdanie. W końcu ufamy zwykłym fanom planszówek, takim jak my sami. Jeśli macie jakieś własne wskazówki, jak wybrać ciekawy tytuł to zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.